+38923228603 | 078/421-295 biserprom.mk@gmail.com
+38923228603 | 078/421-295 biserprom.mk@gmail.com

ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД ВО Голубац, манастир Тумане, Ѓердап 07.09-10.09.2023

продолжен викенд 07.09-10.09.2023
Од5.990 ден
Резервирај
Барање
Име*
Е-маил адреса*
Вашето барање*
* Се согласувам со Услови за користење и Политика за приватност.
Ве молиме, согласете се со сите услови пред да продолжите на следниот чекор
Ова патување во моментов не е достапно.

Резервирај

Додади во омилени

За да додадете во омилени потребно е да имате кориснички профил

2812

Зошто да патувате со нас?

 • Најповолни цени
 • Одлична услуга
 • Интересни дестинации
 • 30 годишно искуство

Имате прашање?

 • 02/3228-603
 • biserprom.mk@gmail.com
 • biserprom.mk@gmail.com
2 ноќевања/4дена
Достапност: 07.09-10.09.2023
Скопје
Голубац
Детали

Локација на поаѓање и враќање

Скопје- Дрводекор (ул.Кеј 13-ти Ноември ББ) – Куманово – Макпетрол Бензиска

Време на поаѓање

22:30 часот од Скопје

23:00 часот од Куманово

Време на Враќање

Пристигнување во вечерните часови

Во цената е вклучено

 • превоз со туристички автобус
 • сместување во хотел Голубачки Град на база 2 ноќевања со појадок
 • разглед на хидроцентралата со локален водич
 • организација и придружник на патувањето

Во цената не е вклучено

 • патничко и здраствено осигурување
 • Крстарење по Дунав 20 евра
 • факултативен ручек во Ниш
 • влезници за локалитетите
Итинерер

1 ДенСкопје - Тумане

Поаѓање во 22:30 часот преку граничниот премин Табановце со попатни паузи.

2 ДенТумане - Голубац

Пристигнување во манастир Тумане во утринските часови. Пешачење до испосницата на Светиот Зосима, која се наоѓа на околу 1 км од манастирот, во старата и густа шума. Во карпата што доминира во целата област, има две пештери, поврзани со тесен премин. Во едната живеел, а во другата се молел преподобниот светител. Денес во молитвената ќелија на преподобниот направена е капела. Покрај пештерата има чудотворен извор, а зад него прекрасен шумски водопад.

Потоа се враќаме во манастирот, на поклонение на светите мошти, каде ќе присуствуваме и на Светата Литургија. Разгледување на манастирот и околината. Во договорено време поаѓање за Голубац. Пристигнување во хотел  Голубачки град . Сместување во хотелот. Ноќевање.

3 ДенГолубац - Ѓердапска Клисура - Голубац

Појадок. По појадокот поаѓање за Ѓердапска клисура и целодневен излет. Посета на хидроцентралата со локален водич и организирано крстарење по Дунав (факултатива). Во попладневните часови враќање во хотелот. Ноќевање.

4 ДенГолубац - Ниш - Скопје

Појадок. Поаѓање за Македонија со попатна посета на Ниш каде што има можност за ручек. ( факултативно) . Во договорено време, во пладневните часови  поаѓање за Македонија, со попатни паузи. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

Мапа

Галерија
1 лица го разгледуваат ова патување во моментов!